Uwaga
Serwis Wedalia jest w trakcie konfiguracji i testowania oraz wprowadzania treści. Dlatego nie wszystko jeszcze działa jak należy, co oznacza, że na przykład niektóre artykuły nie wyświetlają się poprawnie z braku ustawionych szablonów, modułów czy formatek css. Możecie jednak śledzić rozwój tego bratniego projektu Wedamedii na żywo oraz już teraz uczestniczyć w jego tworzeniu jako zarejestrowani Użytkownicy - wedapedyści. Utworzenie konta jest bardzo proste i można to zrobić tutaj.

Wedalia:Dlaczego używać wolnych podręczników

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomoc
Dlaczego używać wolnych podręczników?

Dlaczego warto używać wolnych podręczników?

Być może zastanawiasz się, czy projekt taki jak Wedalia ma sens. Zbiór podręczników tworzonych za darmo przez ochotników, serwis, w którym każdy może edytować strony – czy to nie brzmi wręcz śmiesznie? Przykład Wikipedii pokazuje, że taka organizacja nie przeszkadza w sukcesie, a wręcz przeciwnie – otwartość i wolność przyczyniły się do tego, że serwis ten podbił Internet.

Wedalia opiera się na wolnych podręcznikach – co, jak za chwilę się przekonasz, jest naszą ogromną zaletą.

Podręczniki wolne jak wolność

Wszystkie podręczniki na Wedalia są wolne i takimi pozostaną – nikt nie może zabronić Ci wykonywania ich kopii i modyfikacji, drukowania i rozprowadzania. Licencja Wedalia gwarantuje, że nikt nie będzie mógł zawłaszczyć sobie tego, co jest tu tworzone.

Zupełnie za darmo

Nasz serwis jest całkowicie darmowy i pozbawiony reklam. Nie musisz płacić za czytanie czegokolwiek ani omijać denerwujących ogłoszeń.

Książki zawsze aktualne

Nie ma obawy, że podręczniki na Wedalia staną się zakurzonymi posągami dawno zapomnianej wiedzy. Każdy może wprowadzać zmiany, poprawki, aktualizacje i wszystko to będzie widoczne od razu.

Ciągły rozwój

Czy nie denerwują cię błędy i nieścisłości w podręcznikach? Wiadomo, że można je zgłosić autorom — ale kontakt z nimi może ciągnąć się tygodniami i mogą po prostu zignorować twoje uwagi. Na Wedalia możesz poprawić błąd w mgnieniu oka, a nawet samemu przejąć rozwój podręcznika.

Na Wedalia podręcznika nie ogranicza liczba stron, sponsorzy czy wydawca — rozwijać go można w zasadzie w nieskończoność.

Multimedialność

Podręczniki na Wedalia można wzbogacać o ilustracje, nagrania audio i wideo. Przykładowo, w naszych kursach językowych znajdują się nagrania ćwiczonych dialogów i słów. Wedalia korzysta z bogactwa Wikimedia Commons – zbioru ponad 1,5 miliona plików multimedialnych. Wiele schematów, wykresów i innych ilustracji potrzebnych w podręcznikach już tam jest i nie trzeba ich tworzyć.

Opinie o podręcznikach są dostępne tu na miejscu

Każda strona na Wedalia posiada swoją stronę dyskusji, gdzie można zgłaszać uwagi i dyskutować o rozwoju podręczników.

Wszystko w jednym miejscu

Wedalia pomoże Ci, gdy nie możesz znaleźć czegoś w swojej bibliotece albo gdy nagle poczujesz chęć nauczenia się gry w szachy. Znajdziesz tu więc wiele różnych podręczników.

Standaryzacja

Nad rozwojem serwisu czuwa grupa aktywnych użytkowników, dbających o zachowanie odpowiedniego poziomu serwisu. Mamy ujednolicony wygląd podręczników, sposób nawigacji i organizacji.

Nie tylko wirtualne podręczniki

Wiele naszych podręczników można bardzo łatwo wydrukować w wygodnej do czytania postaci.

Możesz także zapisać podręcznik w pamięci swojego telefonu komórkowego, co pozwoli na późniejsze przeczytanie podręcznika, gdy nie będziesz miał dostępu do komputera z łączem internetowym. Wystarczy zapisać dany moduł jako kompletną stronę WWW (plik HTML wraz z wszystkimi grafikami etc.). Następnie plik HTML wraz z przypisanym mu folderem wystarczy przenieść do pamięci telefonu lub na kartę pamięci, tak aby były widoczne w telefonie.

Bardzo łatwo jest też zapisać strony podręcznika jako pliki *.html, a potem je wydrukować, tworząc dla siebie darmowy podręcznik lub wygenerować sobie stronę w formacie *.pdf.

Zobacz też


Powrót do Pomocy Wedalia